I Øyer kommune med Hafjell er hyttene 158 prosent dyrere enn eneboligene. Det er høyest forskjell blant ni av Norges mest populære hyttekommuner.
- Diagrammet over viser at hytter og eneboliger er to vidt forskjellige markeder selv om begge ligger i samme område. Delvis skyldes det at hytter og eneboliger vanligvis ligger på forskjellige steder internt i de samme kommunene. Men det skyldes også at eneboliger og hytter skal dekke ulike behov, sier redaktør Bjørn-Erik Øye i Boligkanalen.
Dekker ulike behov
Også når hytter og eneboliger ligger nær hverandre, vil prisen ofte være svært forskjellig.
- Noen eneboliger og hytter kan ligge ganske nær hverandre med store prisforskjeller. Eneboligene ligger da gjerne litt nærmere skoler, mens hyttene ligger nærmere et skiområde. Dessuten vil mange av sosiale årsaker foretrekke å være en del av et hyttefelt framfor et boligfelt. Slike små forskjeller i beliggenhet kan være nok til å skape store prisforskjeller, sier Øye.
Gir andre assosiasjoner
I tillegg kan en enebolig gi andre assosiasjoner enn det en hyttekjøper ønsker.
- Hytta er et sted for kos, mens boligen er et sted som skal være funksjonelt for hverdagslivet. Mange som ønsker seg en laftet hytte, ville neppe ønsket seg en laftet enebolig, sier Øye.
Mulighet for hyttekupp
De som ikke kjenner seg igjen i punktene over bør kanskje vurdere en enebolig nummer to framfor hytte.
- I kommuner uten boplikt kan man spare penger på å kjøpe en enebolig fremfor hytte. Det finnes mange eneboliger nær skiområder eller sjø som kan egne seg for fritidsbruk, sier Øye.
